25. května 2020
Téma:  Technologie
Typ: 
Článek

Udržitelnost, pyrolýza a spása plastové krize

Udržitelnost, pyrolýza a spása plastové krize

Jako jedna z perspektivních technologií pro efektivní recyklaci plastů se jeví pyrolýza. Může být právě tato technologie chybějícím článkem k úspěšnému zavedení plastů do cirkulární ekonomiky? O tom si do „Let’s talk about it“ přišel s Michaelem Londesboroughem povídat Robert Suchopa, vedoucí projektu PYREKOL ve výzkumném centru ORLEN UniCRE.

Jak funguje pyrolýza?

Při pyrolýze se plasty, organické látky a materiály obsahující uhlík rozkládají působením tepla bez přístupu vzduchu. Výsledkem jsou pyrolýzní produkty – plyn, olej a tuhá frakce – koks. Oproti recyklátům získaným jinými způsoby, např. mechanickou recyklací, mají tyto pyrolýzní materiály nadstandardní kvalitu a lze je využít jako vstupní suroviny pro nové plastové výrobky.

Ekonomické výhledy pro uplatnění pyrolýzy

Pyrolýzní jednotky se již budují. Jejich širšímu uplatnění zatím brání hlavně cena. Pyrolýzní plyn i olej lze používat jako palivo či dále zušlechťovat rafinací. Tak se mohou stát základními stavebními prvky ve výrobě nových plastových materiálů. Naše pohodlí, honba po nejnižší ceně i nízká cena ropy však zatím nedovolují takto recyklovaným výrobkům plné uplatnění na trhu. Přísnější opatření a normy Evropské unie a rostoucí obavy o stav životního prostředí ale situaci pozvolna mění.

Pyrolýza záchranou plastového průmyslu? 

V moderní společnosti jsme na plastech nepochybně závislí. Plasty totiž nejsou pouze brčka a kelímky na pivo. Z plastů vyrábíme i automobilové interiéry, zdravotní pomůcky, počítačové součásti, pneumatiky, domácí spotřebiče a další produkty. Každý z těchto výrobků jednoho dne doslouží. V lineárním ekonomickém systému se z něj stane odpad. V dnešním světě však stále více usilujeme o zavedení tzv. cirkulárních systémů, jejichž hlavním cílem je vracet odpadové materiály do cyklu a tím významně zvýšit jejich hodnotu. 

Jak se tedy největší výrobci plastů staví k plastové krizi a jak vnímají pomoc pyrolýzy? Jaká je přítomnost i budoucnost této slibné technologie?

Zjistěte více v rozhovoru „Let’s talk about it” zde.

Chcete mít jistotu, že nepřijdete o žádný nový příspěvek?
Přihlaste se k odběru novinek.
Odesláním emailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.