14. srpna 2019
Téma:  Materiály
Typ: 
Článek

Bioplasty: výhra nebo slepá ulička?

Bioplasty: výhra nebo slepá ulička?

Předpona „bio“ na mnoho z nás působí jako jednoznačná ekologická výhra. Slovo bioplast proto možná zní jako ideální řešení problému znečišťování planety. Ale je tomu opravdu tak?

O co jde?

Bioplasty se tváří jako novinka, která vyřeší problém se zamořením země plastovými odpady. Skutečnost je ale trochu jiná. S bioplasty se setkáváme již téměř dvacet let. Rozlišujeme dvě skupiny - plasty vyrobené z biomasy, například kukuřice, a plasty z fosilních zdrojů. Odlišit je od běžných plastů je těžké, mají totiž téměř stejné vlastnosti – jsou tvrdé, ohebné, pružné a odolné.

Na bioplastech nás láká především představa výroby z obnovitelných zdrojů a snadné rozložení na konci životního cyklu. Není ale bioplast jako bioplast. Ne všechny jsou skutečně rozložitelné a některé dokonce způsobují víc škody než užitku. Jejich výroba navíc způsobuje poměrně významnou ekologickou zátěž. Vstupní suroviny je potřeba vypěstovat, což vyžaduje energii i vodu a zabírá zemědělskou půdu, jinak užívanou k pěstování potravin. Produkce biomasy je navíc spojena s intenzivním užíváním hnojiv, výsledkem čehož je uvolňování velkého množství oxidů dusíku do ovzduší a ničení atmosféry. 

Kde se nejčastěji používají?

Z bioplastů se nejčastěji vyrábějí věci na jedno použití, třeba tašky nebo plastové nádobí. Jinde prozatím nenašly uplatnění.

Ani recyklace a likvidace není tak snadná

Každý druh bioplastu pro svůj rozklad potřebuje jiné podmínky. Některým stačí pouze vyšší teplota, jiné vyžadují přítomnost specifických mikroorganismů, další se rozloží působením mořské vody. Tyto informace však běžný uživatel nemá k dispozici.

Bioplasty jsou navíc takřka nerecyklovatelné. Jejich přítomnost v kontejnerech na klasický plast znečišťuje a tím znehodnocuje obsah určený k recyklaci. Proto do žlutých kontejnerů nepatří.

Jsou bioplasty pouze nafouknutá bublina?

Odborníci se shodují, že bioplasty budoucnost mají. Hledají a testují se nové výrobní technologie s minimálním dopadem na životní prostředí a produkci potravin. Úspěšné rozšíření také závisí na vybudování komplexní infrastruktury sběrného i odpadového hospodářství.

V současné době ale neexistuje žádná technologie, která by umožnila produkci bioplastů v potřebném množství za přijatelnou cenu. Význam bioplastů budeme schopni zhodnotit až postupem času.

Pro bližší informace o bioplastech z pohledu experta si poslechněte rozhovor s Dr. Petrou Innemanovou, který proběhl v rámci našeho seriálu „Let’s talk about it“.

Chcete mít jistotu, že nepřijdete o žádný nový příspěvek?
Přihlaste se k odběru novinek.
Odesláním emailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.