19. prosince 2019
Téma:  Pohledem vědce
Typ: 
Článek

Plasty - materiál, který rádi nenávidíme

Plasty - materiál, který rádi nenávidíme

Lidský příběh je často rozdělen do „dob“ definovaných hlavním materiálem toho času. Máme dobu kamennou, dobu bronzovou, dobu železnou a nyní dobu plastovou. Kámen byl nalezen, bronz byl slit, železo získáno z rudy. Plasty však dosáhly nové úrovně sofistikovanosti, protože jsou syntetizovány – zrodily se díky nám! Plastové materiály explicitně navrhujeme tak, aby splňovaly konkrétní účel a vytvářely inovace.

Proč ale tak rádi nenávidíme to, co vytváříme? Jsou naše chemické dovednosti opravdu nekompatibilní s přírodou?

Možná bychom se místo toho, abychom odmítali zázračný materiál definující dobu, měli naučit zacházet s ním jako s pokladem, kterým ve skutečnosti je, a ne jako s odpadem.

Po stovky milionů let se chemie a fyzika naší planety řídily čistě přírodními mechanismy určenými univerzálními zákony entropie a termodynamiky.

Pak přišla nová éra přírodních dějin a geologické období – antropocén –, ve kterém jsme se, jako druh schopný pochopit fungování entropie a termodynamiky, stali určovateli trendů pro globální chemii. Dokázali jsme využít sílu přírodních zdrojů a stali se tvůrci nových materiálů prostřednictvím plánovaného sestavování atomů a molekul do inovativních kombinací.

Plasty jsou prvořadým příkladem této kreativity, protože se jedná o syntetické verze jejich přírodních analogů, jako je celulóza a hedvábí, vyrobené z molekul s úžasnými vlastnostmi, jako je pevnost a trvanlivost. Ale tyto užitečné vlastnosti jsou dvojsečná zbraň. Dlouhá životnost plastů je žádoucí při vytváření kajaků, izolací domů nebo okenních rámů odolných vůči povětrnostním vlivům, ale stává se problémem, když se o ně nestaráme a odhazujeme je do našeho životního prostředí. Hromadění tohoto zázračného materiálu na našich polích, v našich lesích a mořích je až příliš viditelné a opodstatněně vyvolává obavy. Jaké je tedy řešení?

Odpovědí není jednoduché binární rozhodnutí all-in nebo all-out (všechno nebo nic). Koneckonců plasty nám přinášejí skutečnou hodnotu v mnoha oblastech. Například jejich použití při výrobě automobilů znamená, že automobily jsou mnohem lehčí, a mají tedy menší spotřebu než kdykoliv předtím. To se promítá do nižších emisí u automobilů s vnitřním spalováním a připravuje to cestu pro budoucí elektromobily. Plastové obaly zlepšují konzervaci potravin a prodlužují jejich trvanlivost, což výrazně snižuje plýtvání jídlem. Plasty také hrají klíčovou roli v moderní medicíně a nemocniční hygieně a revolucionizovaly skladování a přepravu krve a léků.

Takové jasné výhody neznamenají, že můžeme ignorovat rostoucí obavy z plastového odpadu. Je možné vyvažovat výhody a nevýhody používání plastů, těžit z výhod našeho materiálu definujícího éru a zároveň chránit naše životní prostředí. Potřebujeme dobré nápady, efektivní implementaci a klidnou, vyváženou komunikaci se zaměřením na řešení. Některé nápady již existují! Podívejme se na ně blíže.

Náhrada:

  • Zvláště vhodné pro „jednorázové“ použití (především obaly).
  • Je třeba dávat pozor na rychlá opatření aplikovaná bez pečlivého uvážení.
  • Tradiční materiály, jako je papír nebo sklo, vyžadují pro výrobu výrazně větší množství energie a produkují mnohem více CO2 než plasty.
  • Přeprava skleněných nádob je energeticky náročnější a znečišťuje více než přeprava nádob plastových.
  • Všechny materiály nejsou zaměnitelné – některé materiály jsou pro určité úkoly jednoduše mnohem vhodnější.
  • K rozumnému posouzení je nezbytná řádná znalost všech možných alternativ, včetně dopadu, který konkrétní materiály mají během celého svého životního cyklu (od výroby po rozpadnutí).

Recyklace:

  • Vložení odpadu do správného barevného kontejneru nepředstavuje skutečnou recyklaci.
  • Většina našich „recyklovaných“ odpadů končí na skládkách nebo je odesílána do jiných částí světa.
  • Inovativní a skutečné způsoby recyklace spolu s modernizovanou recyklační infrastrukturou vypadají velmi slibně, ale vyžadují:
    • transparentní, přímou komunikaci mezi výrobci a spotřebiteli
    • dostatečnou infrastrukturu pro nakládání s odpady
    • odpovědnost na všech úrovních dodavatelského řetězce

Spalování:

  • Kontaminovaný plastový odpad, nevhodný k recyklaci, je nejvhodnější pro spalování.
  • Plasty jsou obrovské molekuly uhlíku a vodíku – jejich spalování uvolňuje velké množství užitečné energie (k výrobě elektřiny).
  • Dnešní spalovny dodržují přísné normy pro vypouštění emisí a využívají nejmodernější filtry a chemické „pračky“, které odstraňují veškeré možné toxiny.
  • Energetický obsah plastů na objem je lepší než u uhlí, proto je plastový odpad potenciálně spolehlivým zdrojem elektřiny.
  • Lepší využití než ponechání takových molekul bohatých na energii na skládkách.

Oběhové hospodářství:

  • Oběhové hospodářství se snaží výrazně prodloužit životní cyklus produktů a materiálů.
  • Snaží se předefinovat způsob, jakým pohlížíme na odpad, a maximalizovat hodnotu produktu.
  • Důraz je kladen na inovativní design, kvalitní materiály a spolupráci v rámci celého systému.
  • Plná implementace těchto myšlenek přinese změny v hlavních myšlenkách o vlastnictví a odpovědnosti.

My v ORLEN Unipetrolu jsme chtěli pochopit a vymezit aktivity v této oblasti v České republice a okolí. Část tohoto úsilí je dokumentována v řadě videí „Michael's Reactions“ a „Let’s talk about it“, která jsou dostupná na YouTube.

Úspěch člověka spočívá v jeho schopnosti inovovat, když to změna vyžaduje. Naší výzvou je identifikovat skutečnou hodnotu materiálů a vytvořit systémy nezbytné pro využití této hodnoty v průběhu jejich životního cyklu. Zacházet s našimi výtvory jako s pokladem, a ne jako s odpadky.

Chcete mít jistotu, že nepřijdete o žádný nový příspěvek?
Přihlaste se k odběru novinek.
Odesláním emailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.