15. srpna 2022
Téma:  Technologie
Typ: 
Video

🔄 Jak ORLEN Unipetrol využívá pyrolýzu k přeměně plastového odpadu

Společnost ORLEN Unipetrol využívá pyrolýzu k přeměně odpadních plastů na prvotřídní polymery. Jedná se o novou slibnou technologii pro oběhové hospodářství a společnost ORLEN Unipetrol je lídrem v jejím vývoji. Podívejte se na video, kde se dozvíte více o tom, jak společnost ORLEN Unipetrol využívá pyrolýzu, aby pomohla snížit znečištění plasty.
Pro přehrání videa je třeba udělit marketingový souhlas. Udělit marketingový souhlas.

 

Přepis rozhovoru

ML (Michael Londesborough): Káva dopita. Ale kam s plastovým kelímkem? No, mohl bych ho prostě zahodit a zapomenout na něj ale molekuly tohoto kelímku vydrží desítky tisíc let. Můžu ho hodit do koše, ale tím by nejspíš skončil na skládce. Nebo (což je trochu lepší) by byl spálen a využit pro jeho obsaženou energii. Nebo bychom ho možná tady mohli recyklovat pomocí technologie pyrolýzy, která přemění molekuly v tomto kelímku zpět do jejich původní podoby. Pojďme se podívat! Ahoj Roberte!

RS (Robert Suchopa): Zdravím, Michaele. Rád tě vidím.

ML: Jsem na misi - chci recyklovat svůj plastový kelímek od kávy a přišel jsem do ORLEN Unipetrolu za tebou, protože vím, že pracuješ na projektu s pyrolýzou, která může tento plast recyklovat. Takže, kde začít?

RS: Hoď kelímek dovnitř. A já mám nějaké další věci, které tam hodím. 

ML: Aha- máme tady kousky balónků, plastových kontejnerů…

RS: Ano, vidíš zde i etikety, víčka od lahví… různé materiály.

ML: A to všechno můžeme hodit dovnitř?

RS: Samozřejmě.

ML: Vypadá to docela špinavě. To je v pořádku?

RS: To není problém. Takže, šup s tím dovnitř!

ML: Pojďte se podívat. Tady to vše začíná. Máme směs plastů. Co se s ní bude dít? 

RS: Tohle je vlastně pouze skladovací kontejner. Pak to jde do zeleného dopravníku, který to přemístí dolů do skartovačky. Skartovačka to rozřeže na menší kusy. Pak to jde na další dopravní pás, který to odveze nahoru. Můžu ti to tam ukázat.

ML: Dobrá, pojďme se podívat. Pojďte s námi! Pozor na schody.

RS: Takže, tady končí dopravní pás. Tohle je procesní násypka, která materiál sbírá a tady začíná reaktor. Materiál sbíráme v násypce. Tady je stlačovací šroub, který materiál stlačí a zbaví se kyslíku, a pak je materiál napájen do reaktoru.

ML: Takže můj plastový kelímek jde z násypky to reaktoru . A co se děje uvnitř tohoto reaktoru?

RS: Reaktor je takhle kovová krabice, plná žáruvzdorných materiálů. Ve spodu je dutina, a v ní je kovová spirála. 

ML: A co dělá ta kovová spirála?

RS: Ta plní dvě funkce: Zaprvé - přemístí materiál ze začátku na konec. Zadruhé - poskytuje teplo, protože tohle je tepelný proces.

ML: Ok, do jaké teploty se můj plastový kelímek ohřeje?

RS: Kolem 600 - 650°C.

ML: Co se při takových teplotách děje s mým plastovým kelímkem?

RS: Při takových teplotách už by neměl být pevný. První se zahřeje, pak rozpustí a pak se začne rozkládat, díky vysoké teplotě.

ML: Proto je důležité, aby tam nebyl žádný kyslík, žádný vzduch, aby se to nerozložilo na oxid uhličitý, ale použitelné molekuly uhlovodíku.

RS: Přesně. Uhlovodíky v plynné fázi jsou z reaktoru odvedené pomocí součásti támhle. A až půjdeme dolů, ukážu ti další krok.

ML: Jste stále v obraze? Plastový kelímek začal dole, kde byl rozdrcen na malé kousky. Pak putoval zelenou trubkou nahoru, skrz tuto násypku, do reaktoru, který obsahuje spirálu, která materiál zahřeje na cca 600°C. Odstraníme veškerý vzduch a kyslík, a plynné molekuly z rozkladu mého plastového kelímku putují skrz trubku do tohoto velkého sloupu. Pojďme se na něj podívat a zjistit, co se děje dál. Pojďte s námi. Tak, jsme u sloupu. Co se stane s tím plynem?

RS: Je to v podstatě kondenzátor. Uvnitř v horní polovině koluje studená voda, ty horké plyny se zchladí a kondenzují. Uhlovodíky s dlouhými řetězci se přemění na tento kondenzovaný mix olejů.

ML: Jasně, tady máme tekutinu. Horký plyn jde nahoru, kde se zchladí a spadne dolů jako tekutý olej. A když sleduji trubky, vidím, že pokračují zde. Co se tady děje? 

RS: Toto nazýváme sekcí olejového hospodářství. Dělá tři hlavní věci: Zaprvé odfiltruje nežádoucí příměsi a nečistoty, zadruhé, umožňuje oddávkování tekutiny, což je to, o co nám jde. Zatřetí olej ještě více zchladí, protože ten olej se nadále použije pro chladící systém.

ML: Oukej… Jste v obraze? Můj plastový kelímek je rozložen na užitečné plynné uhlovodíky, jde do tohoto kondenzátoru a jako tekutina spadne sem dolů, kde je vyčištěn. Pak je vrácen, abychom maximalizovali množství užitečného produktu. Poté to vstoupí sem, jako olej. Z tohoto oleje ale ještě nemohu vyrobit další plastový kelímek, že?

RS: Tento olej na to zatím není vhodný. Je to konečný produkt procesu pyrolýzy, ale v kontextu delšího technologického řetězce ho musíme dále zprocesovat, než ho přeměníme na vstupní surovinu, kterou převedeme na monomery a následně polymery.

ML: Ze kterých pak opět můžeme vyrobit můj plastový kelímek.

RS: Přesně tak!

ML: Roberte, kolik plastového odpadu zde můžeme recyklovat?

RS: Do tohoto stroje můžeme vložit až pět kilogramů plastu za hodinu. Kyblík, který jsme tam hodili, obsahoval cca 3-4 kilogramy.

ML: Tady máme zhruba 2 hod. práce (pozn. red: 1 hod.*)

RS: Ano, přesně.

ML: Jakého množství byste rádi dosáhli do budoucna?

RS: Navýšení kapacit je těžký úkol, který máme před sebou. Rád bych to viděl tak na 1 tunu za hodinu.

ML: To je dvousetnásobný nárůst! Takže tu brzy bude obrovsný kondenzační sloup. Líbí se mi, že uzavíráte kruh - z plastového kelímku zpět na plastový kelímek. 

RS: Ano, přesně tak.

ML: Roberte, přeji hodně štěstí! A moc děkuji, měj se skvěle.

RS: Díky. Ahoj.

Chcete mít jistotu, že nepřijdete o žádný nový příspěvek?
Přihlaste se k odběru novinek.
Odesláním emailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.