28. března 2023
Téma:  Alternativní paliva
Typ: 
Článek

Výstavba vodíkové infrastruktury

Výstavba vodíkové infrastruktury

V posledních letech došlo v Evropě k výraznému pokroku ve vývoji technologie vodíkových palivových článků, protože výrobci automobilů a vlády si uvědomují potřebu ekologičtějších vozidel a vyčerpatelnost fosilních paliv. Na konci roku 2021 bylo v Evropě 254 vodíkových čerpacích stanic, přičemž v čele je Německo se 105 stanicemi, následuje Francie se 44 stanicemi a Spojené království a Nizozemsko mají shodně po 17 stanicích.

Také Česká republika dělá pokroky v rozvoji vodíkové infrastruktury a v březnu 2023 byla v Praze otevřena první veřejná vodíková čerpací stanice v zemi, což představuje významný krok vpřed v rozvoji komplexní vodíkové infrastruktury v zemi. Novou pražskou vodíkovou stanici na Barrandově provozuje společnost ORLEN Benzina, součást skupiny ORLEN Unipetrol. Do roku 2025 společnost plánuje dvanáct nových vodíkových čerpacích stanic a do roku 2030 až 40 stanic. Ministerstvo dopravy podporuje rozvoj vodíkových čerpacích stanic a vyčlenilo na tento účel až 1,2 miliardy korun.

Přestože prodeje vodíkových automobilů jsou stále nižší než tradičních elektromobilů, automobilky do jejich vývoje významně investují. Doufají, že budou připraveni na případné náhlé změny na trhu, a tyto investice by mohly vést ke zvýšení počtu vodíkových vozidel na silnicích. Spolupráce mezi vládami, energetickými společnostmi a výrobci automobilů by mohla napomoci dalšímu rozvoji vodíkové infrastruktury.

Výroba vodíku je stále problémem, neboť v současné době se přibližně 90 % vodíku vyrábí z fosilních paliv. Společnost ORLEN Unipetrol však zkoumá výrobu "zeleného" vodíku elektrolýzou vody, která je považována za nejekologičtější palivo na trhu.

Otevření první veřejné vodíkové čerpací stanice v Praze je pro technologii vodíkových palivových článků v České republice slibným vývojem. S podporou vlády, investicemi výrobců automobilů a technologickým pokrokem je možné, že se brzy dočkáme většího počtu vodíkových vozidel na silnicích a širšího počtu vodíkových plnicích stanic po celé Evropě.

Chcete mít jistotu, že nepřijdete o žádný nový příspěvek?
Přihlaste se k odběru novinek.
Odesláním emailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.