26. listopadu 2020
Téma:  Oběhové hospodářství
Typ: 
Článek

Ví přední evropští vědci, jak na plastovou krizi?

Ví přední evropští vědci, jak na plastovou krizi?

Rozšířená odpovědnost výrobců. Zálohový systém. To je jen pár rad pro Evropskou unii, jak zařadit obalové plasty do cirkulární ekonomiky. O tom si do pořadu „Let’s talk about it” s Michaelem Londesboroughem přišel popovídat ředitel Ústavu makromolekulární chemie AV ČR Jiří Kotek.

Udržování plastů v oběhu

V březnu 2020 vyšel dokument „Packaging plastics in the circular economy“ od Expertní rady pro vědu evropských akademií – EASAC (European Academies Science Advisory Council). Dokument obsahuje sedm doporučení pro Evropský parlament, jak odpovědně nakládat s obalovými plasty. Vezme je ale Evropský parlament v potaz? Možná přijatá opatření ovlivní nejen státní orgány, výrobce a obchodníky, ale i spotřebitelské chování.

Co je EASAC?

EASAC je sdružení zástupců akademií věd členských států EU. Jak sami říkají, jsou „hlasem nezávislé vědy v Bruselu“. Cílem EASAC je poskytovat Unii doporučení vycházející z poznatků a výsledků nezávislých vědeckých orgánů.

V dokumentu „Building Science into EU Policy – The National Science Academies of the EU Member States“ se EASAC vyděluje od zájmových skupin. Není finančně závislá na komerční sféře – o náklady na provoz se dělí jednotlivé akademie a vybraní experti pracují bez nároku na honorář. 

Vyjádření vědců k plastové krizi

Jiří Kotek v rozhovoru zmíní například důvody pro omezování produkce bioplastů nebo nedocenění energetického využití plastů v komplexní recyklační strategii. A jak zní další doporučení? O čem všem se s Michaelem bavili?

To se dozvíte v rozhovoru zde.

Chcete mít jistotu, že nepřijdete o žádný nový příspěvek?
Přihlaste se k odběru novinek.
Odesláním emailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.