Ví přední evropští vědci, jak na plastovou krizi?
Rozšířená odpovědnost výrobců. Zálohový systém. To je jen pár rad pro Evropskou unii, jak zařadit obalové plasty do cirkulární ekonomiky. O tom si do pořadu „Let’s talk about it” s Michaelem Londesboroughem přišel popovídat ředitel Ústavu makromolekulární chemie AV ČR Jiří Kotek.
Udržování plastů v oběhu
V březnu 2020 vyšel dokument „Packaging plastics in the circular economy“ od Expertní rady pro vědu evropských akademií – EASAC (European Academies Science Advisory Council). Dokument obsahuje sedm doporučení pro Evropský parlament, jak odpovědně nakládat s obalovými plasty. Vezme je ale Evropský parlament v potaz? Možná přijatá opatření ovlivní nejen státní orgány, výrobce a obchodníky, ale i spotřebitelské chování.
Co je EASAC?
EASAC je sdružení zástupců akademií věd členských států EU. Jak sami říkají, jsou „hlasem nezávislé vědy v Bruselu“. Cílem EASAC je poskytovat Unii doporučení vycházející z poznatků a výsledků nezávislých vědeckých orgánů.
V dokumentu „Building Science into EU Policy – The National Science Academies of the EU Member States“ se EASAC vyděluje od zájmových skupin. Není finančně závislá na komerční sféře – o náklady na provoz se dělí jednotlivé akademie a vybraní experti pracují bez nároku na honorář.
Vyjádření vědců k plastové krizi
Jiří Kotek v rozhovoru zmíní například důvody pro omezování produkce bioplastů nebo nedocenění energetického využití plastů v komplexní recyklační strategii. A jak zní další doporučení? O čem všem se s Michaelem bavili?
To se dozvíte v rozhovoru zde.