13. ledna 2021
Téma:  Odpovědnost
Typ: 
Článek

ORLEN Unipetrol - signatář iniciativy Operation Clean Sweep

ORLEN Unipetrol - signatář iniciativy Operation Clean Sweep
Ochrana životního prostředí a realizace principů cirkulární ekonomiky jsou dva důležité pilíře strategie ORLEN Unipetrolu. V souladu s těmito cíli podepsali předseda představenstva skupiny ORLEN Unipetrol Tomasz Wiatrak a člen představenstva Ryszard Pilch mezinárodní deklaraci Operation Clean Sweep (OCS).

OCS chce předcházet úniku plastů do životního prostředí s cílem nulových ztrát plastových částic. Podpisem OCS se ORLEN Unipetrol zavazuje k přijmutí nutných opatření k jeho splnění.

Prevence ztráty materiálu

Prvním krokem je vypátrat lokality ztrát plastových částic. Zástupci ORLEN Unipetrolu společně s příslušným expertem projdou výrobními areály a určí konkrétní body úniku, např. při transportu nebo míchání materiálu.

Po identifikaci lokalit přichází druhý krok- úprava procesů (upgrade). Někdy jsou řešení velmi levná a jednoduchá, jindy vyžadují vynalézavost a investice. Úniku pelet lze předejít něčím tak prostým, jako je umístění zachycovacího tácku pod přístroj nebo zvýšený počet lehce přístupných odpadových nádob. Pro snížení ztrát při procesu míchání je ale nutné investovat do vybudování ochranných bariér kolem mixéru.

Zapojení zaměstnanců - záruka úspěchu

Po zavedení úprav přichází implementace nových postupů do každodenních operací. Školení a vzdělávání zaměstnanců jsou pro úspěch naprosto stěžejní. Firma, která absolvovala první dva kroky- identifikaci a upgrade- potřebuje seznámit zaměstnance s důvodem i cílem přijatých opatření a ukázat jim nejlepšími postupy k jeho dosažení.

Zavedením nových postupů úloha firmy samozřejmě nekončí. K dosažení tak ambiciózního cíle, jako je nulový únik, je třeba nejen dbát na pečlivé dodržování, ale také neustálé zlepšování a inovaci.

Kupředu k čistější budoucnosti

Iniciativa Operation Clean Sweep uvádí, že od jejího vzniku se již snížilo množství plastových částic ve vodních cestách. Z toho lze usoudit, že iniciativa podstatně omezuje ztráty plastů a ohrožení přírody.

Právě proto se k iniciativě hrdě přidává i společnost ORLEN Unipetrol, která v roce 2021 projde kontrolou výrobních procesů a zavede náležitá opatření proti ztrátám plastů

„Ve skupině ORLEN Unipetrol se nepřetržitým vylepšováním a modernizací provozních činností snažíme minimalizovat vliv naší činnosti na životní prostředí. Nyní jako významný petrochemický producent přebíráme odpovědnost za prevenci šíření plastů do životního prostředí a připojujeme se k významné globální aktivitě, která nám umožní učinit další důležité kroky na naší cestě k trvalé udržitelnosti,“ komentuje význam deklarace o přistoupení k programu OCS předseda představenstva skupiny ORLEN Unipetrol Tomasz Wiatrak.

Chcete mít jistotu, že nepřijdete o žádný nový příspěvek?
Přihlaste se k odběru novinek.
Odesláním emailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.