08. prosince 2022
Téma:  Odpovědnost
Typ: 
Video

🛑 ORLEN Unipetrol podniká kroky proti znečištění plastovými peletami

Společnost ORLEN Unipetrol se zavázala k nulovým ztrátám plastových pelet a podniká kroky k jejich dosažení. V tomto videu Michael Londesborough navštívil továrnu společnosti, aby se dozvěděl více o jejich úsilí. Šárka Ulehlová, koordinátorka projektu Operation Clean Sweep, nás provede továrnou a vysvětlí opatření, která společnost zavedla, s cílem zabránit znečištění plastem. Podívejte se na video a zjistěte více o závazku společnosti ORLEN Unipetrol chránit naše životní prostředí.

Pro přehrání videa je třeba udělit marketingový souhlas. Udělit marketingový souhlas.


Přepis rozhovoru

ML (Michael Londesborough): Dobrý den, dnes jsem přišel do společnosti ORLEN Unipetrol za Šárkou. Šárka je koordinátorkou iniciativy Operation Clean Sweep, která má za cíl nulové ztráty plastových pelet. 

ŠU (Šárka Ulehlová): Ahoj Michale, ráda tě vidím.

ML: Ahoj Šárko.

ŠU: Já tě u nás vítám. Jak asi víš, naším cílem je nulová ztráta pelet do životního prostředí. A jestli dovolíš, ráda bych Tě tady provedla, abych Ti ukázala, kde to všechno začíná, kde to končí a co pro to všechno děláme.

ML: Jdeme na to.
________

ML: Tak Šárko, kde se nacházíme?

ŠU: Šárka: Tak Michale, my se právě nacházíme v pytlovací hale. Je tady teda trošku hluk, budeme muset mluvit trochu víc nahlas. 

ML: Dobře.

ŠU: A tady dochází ke konečnému pytlování produktu polypropylen a já Tě pozvu támhle k té pytlovací jednotce.

ML: Podívám se, děkuju.

Takže tady se pytluje Mosten, polypropylenové pelety. Tady to je. Do těchto pytlů se musí dát asi 25 kilogramů těchto pelet. Pytle jsou zapečetěné v tomto uzavřeném prostředí, takže pokud se něco vysype, shromáždí se to tady dole.  Občas, jednou nebo dvakrát za týden, se stane, že pytel není správně zapečetěn a dojde k většímu rozsypání. V takovém případě máme toto - obrovský vysavač, kterým můžete vše vysát. Nezapomeňte - nulové ztráty pelet.

A tady máme pytle! Po 25 kilogramech polypropylenu Mosten. Pěkné a čisté.

Ale Šárko, tohle je velká hala, takže co ještě tady se děje? 

ŠU: Nad náma se vlastně nachází zásobníkový sila, který následně sypou polypropylen do IBC kontejnerů, popřípadě cisteren, což je pod námi.

ML: Pojďme se podívat.

ŠU: Jdeme. 

ML: Šárka: Dobře, tady vidím, jak to jde shora ze sila tady dolů...

ŠU: Ano, a tady se to vlastně ovládá - tady máme hlavní ovládací zařízení a dole probíhá ta primární nakládka. 

ML: ... ze sila, kde se skladují plastové pelety, to jde dolů k autu. Jde to přes podlahu, kde jsme byli předtím nahoře, přímo do auta tady ve třech polohách. Takže pelety se nikdy nedostanou ven. Pokud přece jen dojde k nějakému náhodnému rozsypání, mohou to pak snadno uklidit.

ŠU: A aby se nám pelety nedostaly mimo areál naší společnosti, máme tady speciální čisticí stanici, která nám zajišťuje čistotu vozu, který opouští náš areál. 

ML: Jo, tohle je největší vysavač, jaký jsem kdy viděl. Zajišťuje, že žádné auto odtud neodjede s peletami na střeše. Můžete vidět toho muže nahoře, řidiče, jak vysává střechu. Všechny ty přebytečné pelety jdou do támhle toho velkého pytle, takže je nulový ztráta pelet, nula odpadu. Vše se vrací zpět do koloběhu. 

ŠU: A samozřejmě máme kanály osazené speciálním sítem pro případ, že by se nám granule dostaly mimo zařízení. A Michaele, jestli dovolíš, ráda bych Ti ukázala, jak ty kanály u nás fungují. Máme speciální nerezové koše, které zachytávají granule, aby se nedostávaly ven do životního prostředí a do spodních vod. 

Ahoj!

ML: Dobrý den...

A tady to vidíte. Pokud se některým granulím Mostenu podaří dostat přes všechny vakuové systémy a vše ostatní ven, poslední věc, kterou chceme, je, aby se tyto granule dostaly do našich vodovodních systémů a dále do životního prostředí. Proto je zde v kanalizaci speciální typ sítě, která dokáže všechny pelety zachytit. Takže odpad z pelet je nulový. 

ŠU: Ano, Michaele, tady jsme v našem hlavním skladu, kde vlastně ty naše granulky čekají na konečného zákazníka. 

ML: Aha, takže každý paleta musí nosit téměř tunu. 

Ale co to je za auto?

ŠU: Tohle je náš speciální zametací vůz, který v případě protržení pytle zajistí naprostou čistotu.  

ML: Takže tento vůz, který jste právě viděli, je speciální v tom, že dokáže uklidit všechny pelety Mosten spadlé na podlahu, pokud se pytel náhodou otevře nebo roztrhne. Důležitá je pro to obrovská investice společnosti ORLEN Unipetrol do této podlahy. Za normálních okolností bychom očekávali asfalt, což je velmi porézní materiál, ve kterém se mohou pelety uchytit. Toto je nádherně tvrdá, betonová, ale hladká podlaha, ideální pro úklid všech vypadlých pelet.

Chcete mít jistotu, že nepřijdete o žádný nový příspěvek?
Přihlaste se k odběru novinek.
Odesláním emailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.