09. července 2020
Téma:  Odpovědnost
Typ: 
Článek

Přerůstají nám odpady přes hlavu?

Přerůstají nám odpady přes hlavu?

Tato slova lze vnímat jako obrazné vyjádření básníkovy fantazie. Avšak při večerní procházce New Yorkem či Paříží vidíme, že je tato formulace až děsivě pravdivá. S odpady se setkáváme nejen ve městech, ale také v pralese, ve středu oceánu, dokonce i na nejvyšších horách zeměkoule. Věděli jste, že v roce 2019 nepálská vláda odstranila z Everestu 11 tun odpadků? Odpady jsou zkrátka všude a jejich množství stále narůstá.

Jak se to stalo?

O rostoucím množství odpadu a důsledcích tohoto nezdravého trendu si do pořadu „Let’s talk about it“ s Michaelem přišel povídat Martin Hobrland, autor knihy „7 pádů odpadu“. V knize se věnuje situaci s odpady od raných začátků lidstva.

Již lidé v době kamenné produkovali odpad, bylo ho však daleko méně. Sice neznali termíny jako „oprava“, „renovace“ a „recyklace“, ale naši předci tyto chvályhodné činnosti důsledně provozovali.

Lidskou vynalézavostí však postupem času vznikaly nové nástroje a výrobky k ulehčení života. S technickými vymoženostmi a rostoucím pohodlím přišel i koncept vlastnictví, úzce spojený s nárůstem odpadu.

Co s tím?

Aby nás odpady doopravdy nezahltily a planeta nezmizela pod vrstvou zastaralých počítačů, zmačkaných plastů a mastných papírů, je načase s tím něco dělat. Kde ale začít?

Samozřejmě každý u sebe.

Martin Hobrland zdůrazňuje, že odpovědnost za znečištění či čistotu naší planety nese každý z nás. Zlepšení situace však vyžaduje i přehodnocení celého současného ekonomického systému. Změny mohou ovlivnit nejen vlády, ale také výrobci, spotřebitelé a sektor odpadového hospodářství.

Jakými kroky začít v praxi? Přesně o tom byla Martinova diskuse s Michaelem.

Celý rozhovor najdete zde.

Chcete mít jistotu, že nepřijdete o žádný nový příspěvek?
Přihlaste se k odběru novinek.
Odesláním emailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.